Navigácia

Spojenú školu, Pod papierňou 2671 v Bardejove navštevujú deti/žiaci z okresu Bardejov. Režim vyučovania je štandardný. Vzdelávanie je poskytované na základe záverov psychologického a špeciálno - pedagogického vyšetrenia deťom/žiakom so zdravotným znevýhodnením:

  • mentálnym postihnutím,
  • mentálnym postihnutím v kombinácií s iným postihnutím,
  • autizmom alebo inými pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím

      

Spojená škola sa člení na tieto organizačné zložky:

  • Špeciálnu materskú školu /ŠMŠ/
  • Špeciálnu základnú školu /ŠZŠ/
  • Praktickú školu /PŠ/
  • Odborné učilište /OU/

    

Súčasťou Spojenej školy je aj :

  • Školský klub detí /ŠKD/
  • Školská jedáleň /ŠJ/

 

Pri škole pracuje aj:

  • Občianske združenie „Pomôžme postihnutým deťom“.

 

 Špeciálna materská škola /ŠMŠ/

   Špeciálna materská poskytuje poldennú výchovno-vzdelávaciu starostlivosť deťom so zdravotným znevýhodnením vo veku od troch rokov do šiestich rokov a deťom s pokračovaním povinného predprimárneho vzdelávania.

Jednotlivé činnosti sú organizované tak, aby utvárali podmienky pre vývin detí s prihliadnutím na ich zdravotný stav, stupeň psychosomatického vývinu a na predchádzanie poškodeniam zdravia, najmä nadmernej psychickej a statickej záťaži a vzniku a šíreniu prenosných ochorení.

Úspechom spoločného snaženia je všeobecná pripravenosť detí na školské vzdelávanie a na život v spoločnosti.

Rámcovo stanovený čas platí pre organizačné formy, ktoré sa striedajú vo vnútri tzv.
časového rámca a súčasne sa opakujú v priebehu dňa:

- voľnočasové aktivity- hry a hrové činnosti /navodené priamo i nepriamo usmernené/

- pohybové a relaxačné cvičenia
- edukačno - terapeutický proces /edukačná aktivita/
- pobyt vonku
- sebaobslužné činnosti /osobná hygiena/

 

Špeciálna základná škola /ŠZŠ/

       Vzdelávanie prebieha v troch základných vzdelávacích variantoch A, B, C. Súčasťou školy sú taktiež triedy pre žiakov s autizmom alebo inými pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím. 

Variant A

      Vo vzdelávacom variante A sa vzdelávajú žiaci s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia. Hlavnými cieľmi primárneho vzdelávania sú rozvinuté kľúčové kompetencie, ktoré predstavujú kombinácie vedomostí, skúseností a postojov žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná. Obsah primárneho vzdelávania pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia je rozdelený do vzdelávacích oblastí vychádzajúcich z obsahu vzdelávania a kľúčových kompetencií. Dôležité postavenie v edukačnom procese v ŠZŠ má pracovné vyučovanie, čomu musí zodpovedať aj materiálno - technické a priestorové vybavenie školy.

   Špeciálna základná škola /ŠZŠ/ - variant A má 9 ročníkov, po ukončení vzdelávania vo variante A môže žiak pokračovať v štúdiu vo vhodne zvolenom Odbornom učilišti.

 

Variant B 

       Vo vzdelávacom variante B sa vzdelávajú žiaci, ktorí majú také nedostatky v rozumovom vývine, pre ktoré sa nemôžu úspešne vzdelávať vo variante A ŠZŠ. Sú však schopní osvojiť si základy vzdelania a pokračovať vo vzdelávaní v praktickej škole. Do variantu B sa zaraďujú žiaci na rozhraní ľahkého a stredného stupňa mentálneho postihnutia a žiaci so stredným stupňom mentálneho postihnutia. Pri zaraďovaní žiakov do variantu B je nevyhnutné posudzovať celú osobnosť dieťaťa komplexne, t. j. brať ohľad na úroveň reči, pohybových schopností, sociálnej prispôsobivosti, na úroveň citového a vôľového rozvoja a na predpoklady sociálneho uplatnenia žiakov.                                                                                                                                                      

 

Špeciálna základná škola /ŠZŠ/- variant B má 10 ročníkov, po ukončení vzdelávania vo variante B môže žiak pokračovať vo vzdelávaní v Praktickej škole.

 

Variant C

      Vo variante C sa vzdelávajú žiaci s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia, ktorých kognitívne možnosti sú na takej úrovni, že im neumožňujú zvládnuť vzdelávanie vo variante B. Žiaci s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia sa vzdelávaj podľa individuálnych vzdelávacích programov. Pri organizácii vyučovania sa postupuje predovšetkým blokovou výučbou. 

  • Vyučovací čas žiaka je 20 hodín týždenne.   
  • Vyučovacie hodiny vzhľadom na psychické osobitosti žiakov sú členené do kratších časových celkov, ktorých dĺžka sa stanovuje individuálne.

 

Špeciálna základná škola /ŠZŠ/- variant C má 10 ročníkov, absolvent sa môže na základe výsledkov svojich individuálnych schopností zaradiť do Praktickej školy.

 

Triedy pre žiakov s autizmom alebo inými pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím.

      V týchto triedach sa vzdelávajú žiaci s autizmom alebo inými pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím. Hlavnými cieľmi primárneho vzdelávania žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím je rozvinutie kľúčových kompetencií (spôsobilostí) na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná a maximálne možné integrovanie do spoločnosti. Do skupiny pervazívnych vývinových porúch sú zahrnuté tieto diagnostické kategórie: detský autizmus /F84.0/, atypický autizmus /F84.1/, Rettov syndróm /F84.2/, iná dezintegratívna porucha v detstve /F84.3/, hyperaktívna porucha spojená s mentálnou retardáciou a stereotypnými pohybmi /F84.4/, Aspergerov syndróm /F84.5/, iné pervazívne vývinové poruchy /F84.6/, nešpecifikovaná pervazívna vývinová porucha /F84.9/. MKCH- 10 (1992).

 

Špeciálna základná škola /ŠZŠ/ - autizmus alebo iné pervazívne vývinové poruchy s mentálnym postihnutím má 9 ročníkov,  po ukončení vzdelávania môže žiak pokračovať vo vzdelávaní v Praktickej škole alebo vo vhodne zvolenom Odbornom učilišti.

 

Praktická škola /PŠ/

Názov odboru: 6492 E00

Spôsob ukončenia: záverečné vysvedčenie

       Cieľom  praktickej školy je pripraviť žiakov na život v rodine, na sebaobsluhu, na rôzne jednoduché praktické práce, vrátane prác v domácnosti, zacvičiť ich v prácach profilujúceho voliteľného predmetu a na vykonanie jednoduchých pracovných činností spravidla pod dohľadom inej osoby. 

 

       Praktická škola je jedna z možností riešenia ďalšieho vzdelávania a následnej integrácie žiakov s mentálnym postihnutím do spoločnosti. Úlohou praktickej  školy je pripraviť žiakov na život v rodine - na sebaobsluhu  a praktické práce v domácnosti, zacvičiť ich v prácach  profilujúceho voliteľného predmetu tak, aby mohli vykonávať zmysluplnú prácu v chránených pracoviskách. Praktická škola nie  je profesijne zameraná na zvládnutie učebného odboru, preto po jej absolvovaní nezískavajú žiaci výučný list ale vysvedčenie o absolvovaní Praktickej školy so zameraním na pomocné práce v určitom odbore pod dohľadom zodpovednej osoby.

 

       Pre určenie stupňov vzdelávania používame klasifikáciu ISCED /ISCED 2C - nižšie stredné vzdelanie, ktoré je súčasťou základného vzdelania/.

 

       Vzdelávacie oblasti sú okruhy, do ktorých patrí problematika vyčlenená z obsahu celkového vzdelávania. Vzdelávacie oblasti majú nadpredmetový charakter. Vo vzdelávacom programe pre praktickú školu je obsah vzdelávacích oblastí rozčlenený do vybraných učebných predmetov. Škola si môže do týchto vzdelávacích oblastí doplniť ďalšie predmety. Obsah vzdelávania v praktickej škole tvorí učivo povinných a voliteľných predmetov. Medzi všeobecnovzdelávacie predmety je zaradený slovenský  jazyk a literatúra, matematika, výchova k mravnosti  a k občianstvu, výtvarná výchova, hudobná výchova a telesná výchova.

       Odborno-praktické predmety: rodinná výchova, zdravotná  výchova, ručné práce a šitie, príprava jedál a výživa, domáce  práce a údržba domácnosti  - sú zamerané ako príprava na rodinný  život. 

Praktická škola sa výberom jednotlivých voliteľných  predmetov profiluje podľa podmienok školy, zohľadňujúc špecifické podmienky regiónu. Profilujúcim predmetom môže byť  ktorýkoľvek z voliteľných predmetov, ich kombinácia alebo iné  predmety, zamerané na jednoduché pracovné činnosti vykonávané v chránených pracoviskách daného regiónu. Pre nezručných absolventov špeciálnej základnej školy vzdelávaných podľa variantu B, ktorí nemajú predpoklady pracovať v chránenom pracovisku, môže sa ako voliteľný profilujúci  predmet zaviesť predmet Domáce práce a údržba domácnosti, ktorý ich pripraví na  sebestačnejší život v chránenom bývaní.

 

Odborné učilište /OU/

Názov odborov: 6485 G     Opatrovateľská starostlivosť v zariadeniach soc. starostlivosti

                            3686 G 10  Stavebná výroba – maliarske a natieračské práce

Spôsob ukončenia: výučný list

       Úlohou vyučovania žiakov v Odborných učilištiach je pripraviť ich pre život tak, aby sa plne integrovali v spoločnosti, poskytnúť im také poznatky, zručnosti a návyky, aby po ukončení štúdia mali ukončené všeobecné základné vzdelanie a získali takú pracovnú odbornú kvalifikáciu, aby mohli manuálne pracovať v jednotlivých robotníckych povolaniach. Vyučovanie sa organizačne delí na teoretické a praktické vyučovanie.

      Teoretické vyučovanie umožňuje žiakom získať tie vedomosti, ktoré tvoria teoretickú platformu pre nadobudnutie praktických zručností potrebných pre výkon daného povolania.

      Prebieha dvakrát týždenne v špecializovaných odborných učebniach. Žiaci sa učia všeobecno-vzdelávacie predmety - slovenský jazyk, matematika, občianska náuka, etická výchova a telesná výchova a odborné predmety v závislosti od zvoleného učebného odboru v rozsahu 6-7 hodín týždenne.

       Hlavný dôraz sa kladie na odborný výcvik, ktorý prebieha tri dni v týždni. Počas neho žiaci získavajú praktické zručnosti nielen v dielňach ale aj priamo v podmienkach reálnej výrobnej praxe.

 

 Školský klub žiakov /ŠKD/

       Školský klub sa nachádza v priestoroch školy. Sú to miestnosti esteticky upravené a vhodné pre každodennú záujmovú činnosť. V tomto školskom klube sú dva oddelenia, ktoré navštevuje v priemere 24 detí. Výchovnú a vzdelávaciu činnosť vykonávajú dve vychovávateľky v popoludňajších hodinách.

K láske a citom vychovávame dieťa každý deň bežného života tým, akou silnou láskou žijeme od rána do večera, akými intenzívnymi citmi je láska sprevádzaná. Dieťa pre svoj zdravý vývoj potrebuje predovšetkým prostredie, stabilné a milujúce. Poskytuje deťom priestor na oddych a relaxáciu po vyučovaní. Vychovávateľky sú pre deti ako druhé mamy. Snažia sa im nahrádzať domov, vytvárať im také podmienky, aby ich podnecovali a motivovali. Tvorivosť detí sa snažia rozvíjať v priamej interakcii v procese výchovy. Vychovávateľky a deti sa vzájomne ovplyvňujú. Kritériom je pre nich spokojnosť detí a rodičov.

 

      Výchovno-vzdelávacia činnosť sa uskutočňuje podľa vypracovaného výchovno-vzdelávacieho programu. Je zahrnutá v tematických oblastiach:

  • vzdelávacia,
  • spoločensko - vedná,
  • pracovno - technická,
  • prírodovedno - environmentálna,
  • esteticko - výchovná /výtvarná, hudobná a literárno - dramatická/,
  • telovýchovná, zdravotná a športová /turistická/.

 

      Výchovno-vzdelávacia činnosť sa realizuje tak, aby sa v priebehu dňa striedal odpočinok a relax so vzdelávaním. Na záujmovú a rekreačnú činnosť sa využíva PC učebňa, relaxačná miestnosť,  interaktívnu tabuľu a iné objekty podľa podmienok školy. ŠKD je vybavený  kvalitnými didaktickými pomôckami, ako sú:  didaktické hračky, knižky, stavebnice, PC, multimediálne  programy , zábavné a edukačné CD a DVD nosiče, DVD prehrávač, Televízor, Notebook a detské  hudobné  nástroje.

           Naším cieľom je vidieť spokojné deti. Snažíme sa im vytvoriť prostredie, kde sa cítia dobre a príjemne. Aby čas, ktorý trávia deti s nami, bol prežitý v spokojnosti a radosti bez napätia a stresu.

 

Školská jedáleň  /ŠJ/

       Pre žiakov a zamestnancov zabezpečuje podávanie obedov v školskej jedálni .

       Pri príprave jedál vychádza z Materiálno-spotrebných noriem a receptúr vydaných MŠVVaŠ SR. Školské stravovanie predstavuje rokmi overený, vyhovujúci systém zabezpečenia plnohodnotnej výživy deťom a mladistvým počas vyučovania najmä vtedy, ak sú v plnej miere pri zostavovaní jedálnych lístkov rešpektované odporúčania odborníkov v oblasti výživy. „Sú to najmä odporúčania, týkajúce sa zostavovania jedálnych lístkov s cieľom obmedziť spotrebu živočíšnych tukov, tučného mäsa a mäsových výrobkov a zvýšiť ponuku ovocia a zeleniny, najmä v surovom stave v podobe šalátov.“

Školská jedáleň je zapojená do programu „Školské mlieko“.

 

 Občianske združenie „Pomôžme postihnutým deťom“

       Občianske združenie “Pomôžme postihnutým deťom“, v ktorom sú zapojení všetci učitelia, pracovníci školy  a rodičia. Toto združenie sa snaží svojimi aktivitami byť nápomocné  pri činnostiach realizovaných školou a samo vyvíja aktivitu na zabezpečovanie finančných prostriedkov, ktoré slúžia na výchovno-vzdelávací proces,  záujmové, popr. mimoškolské aktivity.

 

Novinky

Kontakt

  • Spojená škola
    Pod papierňou 2671
  • +421 054 472 21 82

Fotogaléria