Knižnica

V školskom roku 2022/2023 budeme plánovať činnosti a aktivity školskej knižnice najmä práci s detskými a odbornými časopismi, ktoré sú k dispozícii v školskej knižnici a u jednotlivých vedúcich MZ.

Čítanie detských časopisov podľa výberu učiteľa a vlastného výberu žiakov vytvára nový priestor na motiváciu a aktiváciu žiakov v čítaní s porozumením – čítaní podporujúcom kognitívny, nonkognitívny (afektívny) a psychomotorický rozvoj ich osobnosti. Rozmanité druhové a žánrové literárne formy sa môžu stať zábavným, lákavým i pútavým čítaním pre žiakov. Zároveň pôsobia na hodnotovú (estetickú) orientáciu žiakov i na vzájomnú komunikáciu medzi nimi.

Práca s detským časopisom má vo výchovno-vzdelávacom procese dôležitú a významnú funkciu: má smerovať k rozvoju uvedomelého a plynulého čítania, zdokonaľovaniu techniky čítania, rozvoju komunikačných zručností, k prehlbovaniu pozitívneho vzťahu žiakov k poézii, nácviku jej prednesu. Taktiež má viesť k zdokonaľovaniu tichého čítania, nácviku dialogizovaného čítania, dramatizácie textu, vypestovaniu záujmu i návyku čítať, prehlbovaniu kladného vzťahu k materinskej reči.