Školský rok 2022/2023

AKO ĎALEJ...

VZDELÁVANIE ŽIAKOV S PAS V SPOJENEJ ŠKOLE V BARDEJOVE

Pri príležitosti SVETOVÉHO DŇA POVEDOMIA O AUTIZME (2. apríl) sa v priestoroch našej školy uskutočnila beseda na tému: AKO ĎALEJ... VZDELÁVANIE ŽIAKOV S PAS V SPOJENEJ ŠKOLE V BARDEJOVE.

Rodičia, učiteľky a asistentky detí, žiakov s PAS sa zúčastnili dvoch prednášok:

1. Mgr. Viera Jurčišinová v prezentácii oboznámila prítomných s metódami práce a pomôckami, ktoré využívame pri edukácii žiakov s PAS v našej škole

1. Mgr. Lucia Kancianová v prezentácii podala informácie o špecifikách vzdelávania žiakov s PAS v našej škole

Stretnutie pokračovalo prehliadkou didaktických pomôcok, učebných materiálov – učebných kníh, komunikačných kariet, lapbookov v triedach pre autistov, kde prednášajúce učiteľky vyučujú žiakov s PAS. Prezentácia vlastnoručne vyrobených pomôcok z odpadového materiálu zaujala rodičov, inšpirovali sa kreatívnymi nápadmi, ktoré využijú v domácom prostredí. V priestoroch tried sme pokračovali a odpovedali na množstvo otázok od zúčastnených.

Ďakujeme všetkým rodičom, učiteľkám a asistentkám, ktorí naše pozvanie prijali.

Mgr. Viera Jurčišinová, vedúca MZ pre autistov

HISTORICKÝ BARDEJOV – triedy pre autistov

Počas jedného roka žiaci z tried pre autistov spoznávali históriu Bardejova. Objavovanie historického Bardejova začalo priamo v jeho centre – návštevou Poľsko-slovenského domu, v ktorom dostali žiaci informácie formou videa o histórii Bardejova a postupnom prerode nášho mesta. Prehliadka mestského opevnenia, ktoré tvorí zachovalý obranný systém pozostávajúci z hradieb a bášt, žiakov očaril.

V ďalšie dni naše kroky viedli do Židovského suburbia. Žiaci navštívili areál židovských rituálnych budov, ktorý je najvýznamnejšou lokalitou židovského kultúrneho dedičstva v Bardejove. Na návštevu sa pripravili a namaľovali obrázky, ktoré sme odovzdali ako poďakovanie. ĎAKUJEME Ing. Pavlovi Hudákovi (Vita in suburbium) za pútavé rozprávanie a nádhernú prehliadku budovy rituálnych kúpeľov, Starej synagógy a Pamätníka holokaustu. Práve tu platí staré známe: Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.

Posledné dni objavovania a spoznávania histórie Bardejova sme realizovali znovu na  Radničnom námestí. Tu žiaci obdivovali radnicu, Baziliku sv. Egídia a meštianske domy.

Ďalšou zastávkou bola návšteva expozície v Školskej bašte, ktorá bola pre žiakov dobrodružstvom. Veľa otázok – veľa odpovedí.

Mgr. Lucia Kancianová