I. PREDČITATEĽSKÁ A ČITATEĽSKÁ GRAMOTNOSŤ
V tejto oblasti sme sa zameriavali na formovanie kladného vzťahu žiakov ku knihe a literatúre, vytvárali sme komunikačne a literárne podnetné prostredie. Realizovali sme skupinové čitateľské projekty rozvíjajúce sociálne zručnosti žiakov. Využívali sme osvedčené didaktické a metodické materiály na rozvíjanie čitateľskej gramotnosti. V súlade s týmto sme rozvíjali predčitateľskú gramotnosť uplatňovaním špecifických metód, rozvíjali sme aktívne počúvanie s porozumením (čítaním veršov, rozprávok a príbehov), pričom sme využívali ilustrácie, riadený rozhovor typu otázka – odpoveď. Následne sme zámerne rozvíjali aktívnu slovnú zásobu detí, vytvárali a rozširovali osobný frekvenčný slovník žiakov.
Aktívne sme sa zapojili do aktivít školskej knižnice:
Vychádzajúc z Plánu práce školy pre tento školský rok sme zrealizovali v jednotlivých triedach čitateľské kútiky, ktoré učitelia so žiakmi s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím aktívne využívali počas edukácie priebežne počas celého školského roka.
Rozvoju čitateľskej gramotnosti sme sa nevenovali len počas edukačného procesu a v rámci knižničných aktivít, ale v priebehu školského roka prostredníctvom divadla. Podporilo nás aj vedenie školy, ktoré zabezpečilo predstavenia malých divadiel.
Pravidelne sa zúčastňujeme aj programov Súkromnej základnej umeleckej školy, Dlhý rad 30 v Bardejove, ktoré prinášajú našim žiakom stretnutia s hudbou, spevom, divadlom, či tancom v mimoškolských priestoroch.
II. FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ
Zapracovali sme Národný štandard finančnej gramotnosti do ŠkVP, vhodne sme implementovali témy vo vyučovacom procese. S rozvíjaním finančnej gramotnosti na elementárnej úrovni sme začali už v predprimárnom vzdelávaní v špeciálnej materskej škole, pričom sme volili vhodné metódy, formy, didaktické prostriedky, pomôcky a uplatňovali medzipredmetové vzťahy. Dôležitým faktorom bolo zamerať sa na využitie v praktickom živote v čo najväčšej miere.
III. GLOBÁLNE VZDELÁVANIE A ENVIRONMENTÁLNA VÝCHOVA
Zapojili sme sa do medzinárodného environmentálneho programu Zelená škola v rámci rozvoja environmentálnej výchovy, pričom sme využívali informácie, podporné materiály (videometodiky a publikácie) na inšpiráciu pri začleňovaní globálneho vzdelávania do obsahu rôznych vyučovacích predmetov. V globále sme podporovali rozvoj environmentálnej výchovy a vzdelávania zapojením sa do projektov a súťaží s environmentálnym zameraním.
V rámci koordinátora environmentálnej výchovy sme sa aktívne zapojili do projektu Recyklohry, ktorého cieľom je prehĺbiť znalosti žiakov v oblasti triedenia a recyklácie odpadov a umožniť im osobnú skúsenosť so spätným odberom použitých drobných elektrozariadení a batérií.
IV. ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL
Počas celého školského roka 2018/2019 sme aktívne zapájali žiakov do aktivít a programov, ktoré podporujú výchovu ku zdraviu a zdravý životný štýl, realizovali aktivity a programy na podporu telesného a duševného zdravia v rámci aktivít koordinátora športových činností a koordinátora Zdravej školy. Aktívne sme sa zapojili do Európskeho týždňa športu
VÝSTAVA MÔJ SVET
Dňa 27.3.2019 sa uskutočnila vernisáž výstavy prác žiakov s autizmom v galérii Hornošarišského osvetového strediska v Bardejove pod názvom MÔJ SVET. Na vernisáži vystúpili naši žiaci s programom – ľudová pieseň, báseň a tanec za podpory a pomoci Mgr. Jurčišinovej, Mgr. Polčovej a Mgr. Kancianovej. Výstava trvala do 4.4.2019, v kronike školy a HOS bola zdokumentovaná návštevnosť výstavy a reakcie návštevníkov.
TÝŽDEŇ AUTIZMU
Počas TÝŽDŇA AUTIZMU (1.4.2019-5.4.2019) sme uskutočnili odborné semináre pre rodičov, učiteľov a asistentov škôl v Bardejove. Rôznorodé témy odprezentovali PhDr. Zuzana Gmitterová, Mgr. Viera Jurčišinová a Mgr. Lucia Kancianová. V rámci Svetového dňa povedomia o autizme sme slávnostne otvorili komunikačnú miestnosť pre autistov, ktorú finančne podporila Nadácia Volkswagen Slovakia projektom, ktorý vypracovala Mgr. Viera Jurčišinová. Zároveň sme pokrstili logo pre triedy pre autistov, ktoré navrhla Sára Kancianová. Tvorivé dielne, ktoré pripravila PhDr. Zuzana Gmitterová pod názvom Rieka života boli príjemným spestrením týždňa autizmu. Výstupom aktivity bola rieka s maľovanými kameňmi, ktorá bola súčasťou chodby našej školy.
Tento týždeň sme ukončili hudobno-tanečným vystúpením ZVIERATKÁ – KAMARÁTI pre predškolákov z MŠ v Bardejove, ktoré pripravili Mgr. Viera Jurčišinová, Mgr. Milena Polčová a Mgr. Lucia Kancianová. Predstavenie prišli pozrieť aj žiaci I.stupňa ZŠ na Komenského ulici v Bardejove.
Žiaci tried pre autistov sa úspešne zúčastnili dvoch výtvarných súťaží pre autistov pre školský rok 2018/2019. Výtvarná súťaž, ktorú vyhlásilo OZ „Nie sme sami“ Prešov pod názvom SVET OČAMI AUTISTOV - žiak špeciálnej materskej školy ŠIMONKO RONDZIK získal 1.miesto vo svojej kategórii s výtvarnou prácou SOVA. Výhercovia súťaže sa so svojimi ocenenými prácami podieľali na tvorbe kalendára na rok 2019.
Výtvarná súťaž SZUŠ, Dlhý rad 30 - Modrá ZUŠka POŠLI ĎALEJ na tému UVER ROZPRÁVKE, UVIDÍŠ ZÁZRAK – z tried pre autistov sa tejto súťaže zúčastnili dvaja žiaci Šimonko Rondzik (špeciálna materská škola) a Damián Reviľák (praktická škola), ktorý bol aj ocenený odbornou komisiou. Cenu si slávnostne prevzal na vyhodnotení, ktoré sa uskutočnilo v Starej synagóge Vita in suburbium v Bardejove.
Mgr. Lucia Kancianová
vedúca MZ pre triedy pre autistov