Rok čitateľskej gramotnosti
Čitateľská gramotnosť je univerzálna technika, ktorá umožňuje každému jedincovi zúčastňovať sa na sociálnom a kultúrnom živote modernej spoločnosti – teda nie je to schopnosť len prečítať slová, vety a celé texty, ale aj prečítané pochopiť a ďalej s obsahom a získanými informáciami pracovať. Transformovaním na žiaka s mentálnym postihnutím, resp. na žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami s pojmom čitateľská gramotnosť nemožno uvažovať iba o textoch, ktoré žiak číta v škole, teda o učebných textoch, ale aj o textoch v spojitosti s jeho bežným životom mimo školy. Prostredníctvom takýchto rôznorodých textov žiak spoznáva aj kultúru slova, rozličné hodnoty, vniká do postojov postáv a podobne, a to dáva čítaniu ďalší rozmer – to odlišuje čitateľskú gramotnosť od osvojovania si techniky čítania.
Našim prvoradým smerovaním bolo, aby žiaci vedeli, čo čítajú, lepšie porozumeli textu a jeho obsahu. Našou hlavnou úlohou bolo rozvinúť schopnosť žiakov stať sa vnímavými a premýšľajúcimi čitateľmi a zároveň naučiť ich čítať pre radosť a potešenie, rozvíjať a udržiavať u žiakov čitateľské návyky a potešenie z čítania a učenia, získavať skúseností vo vytváraní a využívaní informácií pri získavaní vedomostí, porozumenia, predstavivosti a zábavy.
Žiaci spolu s učiteľmi pracovali s knihami, ktoré si na začiatku školského roka vybrali v školskej knižnici. Dokumentujú to nástenky pri jednotlivých triedach, ktoré sú pestré nielen svojou farebnosťou, ale najmä rôznorodosťou žánrov, či tematického zamerania jednotlivých kníh.
Mgr. Kancianová Lucia
školská knihovníčka