Ciele výchovy a vzdelávania v praktickej škole
Cieľom  praktickej školy je pripraviť žiakov na život v rodine, na sebaobsluhu, na rôzne jednoduché praktické práce, vrátane prác v domácnosti, zacvičiť ich v prácach profilujúceho voliteľného predmetu a na vykonanie jednoduchých pracovných činností spravidla pod dohľadom inej osoby.

Profil absolventa
Praktická škola je jedna z možností riešenia ďalšieho vzdelávania a následnej integrácie  žiakov s mentálnym postihnutím do spoločnosti. Úlohou praktickej  školy je pripraviť žiakov na život v rodine  - na sebaobsluhu  a praktické práce v domácnosti, zacvičiť ich v prácach  profilujúceho voliteľného predmetu tak, aby mohli vykonávať zmysluplnú prácu v chránených pracoviskách. Praktická škola nie  je profesijne zameraná na zvládnutie učebného odboru, preto po jej absolvovaní nezískavajú žiaci výučný list ale vysvedčenie o absolvovaní Praktickej školy so zameraním na pomocné práce v určitom odbore pod dohľadom zodpovednej osoby.

Stupeň vzdelania
Pre určenie stupňov vzdelávania používame klasifikáciu ISCED (ISCED 2C - nižšie stredné vzdelanie, ktoré je súčasťou základného vzdelania.

Vzdelávacie oblasti
Vzdelávacie oblasti sú okruhy, do ktorých patrí problematika vyčlenená z obsahu celkového vzdelávania. Vzdelávacie oblasti majú nadpredmetový charakter. Vo vzdelávacom programe pre praktickú školu je obsah vzdelávacích oblastí rozčlenený do vybraných učebných predmetov. Škola si môže do týchto vzdelávacích oblastí doplniť ďalšie predmety. Obsah vzdelávania v praktickej škole tvorí učivo povinných a voliteľných predmetov. Medzi všeobecnovzdelávacie predmety je zaradený slovenský  jazyk a literatúra, matematika, výchova k mravnosti  a k občianstvu, výtvarná výchova, hudobná výchova a telesná  výchova.
Odborno-praktické predmety: rodinná výchova, zdravotná  výchova, ručné práce a šitie, príprava jedál a výživa, domáce  práce a údržba domácnosti  - sú zamerané ako príprava na rodinný  život.
Praktická škola sa výberom jednotlivých voliteľných  predmetov profiluje podľa podmienok školy, zohľadňujúc špecifické podmienky regiónu. Profilujúcim predmetom môže byť  ktorýkoľvek z voliteľných predmetov, ich kombinácia alebo iné  predmety, zamerané na jednoduché pracovné činnosti vykonávané v chránených pracoviskách daného regiónu. Pre nezručných absolventov špeciálnej základnej školy vzdelávaných podľa variantu B, ktorí nemajú predpoklady pracovať v chránenom pracovisku, môže sa ako voliteľný profilujúci  predmet zaviesť predmet "Domáce práce a údržba domácnosti", ktorý ich pripraví na  sebestačnejší život v chránenom bývaní.