2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021 2021/2022 Nástenky Čitateľský kútik

Čitateľská gramotnosť

2018/2019

Čitateľská gramotnosť

2018/2019

Čitateľská gramotnosť sa považuje za existenčnú a základnú kompetenciu vzdelaného človeka, bez ktorej nemožno dosiahnuť všetky ďalšie kompetencie. Čoraz viac žiakov a dospelých osôb má problém so základnými jazykovými zručnosťami, ako je napríklad slovná zásoba a jazyková vybavenosť. Ide pritom o nevyhnutný základ pre vývoj vyšších úrovní čitateľskej gramotnosti. Činnosťou v rámci školskej knižnice alebo vyučovania sa budeme zameriavať a rozvíjať predčitateľskú gramotnosť žiakov. V materskej škole uplatňujeme špecifické metódy, ktorými  rozvíjame aktívne počúvanie s porozumením (čítaním veršov, rozprávok a príbehov s detským hrdinom, aktívnym zapájaním sa do aktivít školskej knižnice). Pri overovaní porozumenia vypočutého textu budeme využívať metódy tvorivej dramatizácie, zámerne rozvíjať aktívnu slovnú zásobu detí, vytvárať komunikačne a literárne podnetné prostredie a napomáhať uplatňovaniu vhodných komunikačných konvencií a elementárnej znalosti knižných konvencií. Rozvíjať psychické a poznávacie procesy podieľajúce sa na čítaní a písaní. Vychádzajúc z Plánu práce školy pre tento školský rok zrealizujeme v jednotlivých triedach čitateľské kútiky, ktoré využijeme počas edukácie priebežne.

Podporujeme vzdelávanie pedagogických zamestnancov v oblasti rozvíjania predčitateľskej a čitateľskej gramotnosti žiakov.

V tomto školskom roku sa žiaci zapoja do celoslovenských projektov Záložka do knihy spája školyČítame s Osmijankom-pridaj sa aj ty!, ktorých sa zúčastňujeme pravidelne, do aktivít v rámci školskej knižnice. Ďalšou celoškolskou celoročnou aktivitou bude aktivita pod názvom Zoznámte sa! Obsahom tejto aktivity bude práca s knihou prostredníctvom inštrukcií a indícií. Každý mesiac budú pripravené rôzne úlohy, hádanky, rébusy, ktoré žiaci spolu s pedagógmi vypracujú (téma a inštrukcie budú každý mesiac vyvesené na magnetickej tabuli v školskej knižnici). Po ukončení aktivít každá trieda zhodnotí svoju prácu v pripravenej kronike školskej knižnice, ktorá takýmto spôsobom zaeviduje celoročnú činnosť a prácu žiakov v jednotlivých triedach.

V priebehu školského roka budeme sledovať ponuku aktivít a akcií Okresnej knižnice v Bardejove, zvážime vhodnosť z hľadiska cieľov a obsahu. Plánujeme sa zúčastniť aktivít, ktoré budú vyhovovať schopnostiam a možnostiam našich žiakov podľa aktuálnej ponuky.

Mgr. Kancianová Lucia

školská knihovníčka