2016/2017 2017/2018 2018/2019 2019/2020 2020/2021 2021/2022 Nástenky Čitateľský kútik

Čitateľská gramotnosť

Čitateľská gramotnosť 2017/2018

Slovenčina ako spisovný jazyk sa z pohľadu edukácie využíva vo všetkých predmetoch, počas celého vyučovacieho procesu, a preto zvládnutie spisovného jazyka je dôležitým predpokladom úspešnosti každého žiaka. Uvedomenie si, že bez poznania hlások, písmen, čítania a písania v praktickom živote sa nezaobídeme, je dôležitým momentom edukácie, ktorá je zameraná na rozvoj a upevňovanie čitateľskej gramotnosti vo svojej všeobecnosti. Edukácia a mimoškolské aktivity budú v plnej miere zamerané na rozvoj čitateľských zručností a návykov, čitateľských kompetencií.

Keďže žiak, čitateľ predstavuje adresáta estetickej informácie, vo vzťahu k autorovi vystupuje ako partner, aktívne sa podieľa na procese čitateľskej konkretizácie literárneho diela, je veľmi dôležité zvolenie si správnych metód a foriem na uskutočnenie požadovaného cieľa. Práve u žiakov s mentálnym postihnutím je potrebný citlivý a individuálny prístup, nesmieme zabúdať na kreativitu a inováciu v prístupe a práci s našimi žiakmi. Neodmysliteľná je motivácia, ktorá privedie žiaka k siahnutiu po knihe. Je potrebné primeranou formou vysvetliť, akým pomocníkom a priateľom sa môže kniha stať. Ďalším dôležitým faktorom je výber vhodného primeraného literárneho diela, knižného dokumentu. Vhodným výberom sa nenásilne dostaneme k jasnej, zrozumiteľnej literárnej komunikácii, ktorá súbežne vyžaduje správne čítanie, porozumenie obsahu a reprodukciu prečítaného. Literárny text sa teda určitým spôsobom stáva komunikačným prostriedkom aj medzi pedagógom a žiakom, ale aj medzi samotnými žiakmi a je nositeľom estetickej informácie.

Už v dávnych dobách sa kniha, literárne dielo, či literárny text považovali za zdroj múdrostí a informácií. Kniha má moc premeniť zlú náladu na dobrú a dobrú na ešte lepšiu. Kniha nám pomáha rozvíjať našu fantáziu, predstavivosť, núti nás premýšľať, rozširuje našu slovnú zásobu, vzdeláva nás a duševne obohacuje.

Našim prvoradým smerovaním bude, aby žiaci vedeli, čo čítajú, lepšie porozumeli textu a jeho obsahu. Našou hlavnou úlohou je teda rozvinúť schopnosť žiakov stať sa vnímavými a premýšľajúcimi čitateľmi a zároveň naučiť ich čítať pre radosť a potešenie.

Mgr. Kancianová Lucia

školská knihovníčka