Netradičná rozlúčka žiaka s autizmom so školou

Rozlúčka so základnou školou býva veselá udalosť plná očakávaní, čo nám ďalší život prinesie. Damiánko Reviľák, žiak 9.ročníka Spojenej školy, Špeciálnej základnej školy, Pod papierňou 2671 v Bardejove sa lúčil so školou netradične veľkolepo.

Damiánko je žiakom s autizmom. Tento fenomén mu prinášal isté obmedzenia, ktoré svojou snaživosťou so svojou triednou učiteľkou Mgr. Luciou Kancianovou intenzívne odstraňoval. Vzdelával sa v triede pre žiakov s autizmom, ktorá mu poskytla individuálny prístup a optimálne podmienky na rozvoj. Svoje stereotypné záujmy sa u Damiánka prejavili vo výnimočnom kresbovom prejave. A preto v závere školského roka celú dlhoročnú prácu pretavil do zaujímavej výstavy v priestoroch školy.

Čínske príslovie hovorí: „Ani kvapka nevyhĺbi jamku svojou hmotnosťou, ale svojou vytrvalosťou.“ Damiánko ukázal svoju vytrvalosť a snahu aj napriek svojej diagnóze. Tento výnimočný chlapec uviedol svoju výstavu pod názvom Priateľ, pozval svojich rodičov, učiteľov a žiakov ostatných tried. Pozvanie prijali aj zástupcovia SZUŠ, Dlhý rad 30 v Bardejove, zástupkyňa školy Mgr. Monika Hankovská a učiteľka výtvarného odboru Mgr. Alexandra Marcinová.

My, pedagógovia Spojenej školy mu prajeme veľa zdravia a ochoty aj naďalej pracovať na sebe pri ďalšom vzdelávaní v Praktickej škole, Pod papierňou v Bardejove, aby sa mu postupne otvorila cesta k samostatnosti dospelých ľudí.

Mgr. Jurčišinová Viera