Informácie ŠZŠ

Špeciálna základná škola /ŠZŠ/ je jednou zo 4 organizačných zložiek Spojenej školy, Pod papierňou 2671 v Bardejove.

Špeciálna základná škola poskytuje vzdelávanie žiakom s mentálnym postihnutím alebo s mentálnym postihnutím v kombinácií s iným postihnutím:

• ľahkým stupňom mentálneho postihnutia-  variant A
  • so stredným stupňom mentálneho postihnutia- variant B
  • s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia- variant C
  • s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami

Vo výchovno - vzdelávacom procese máme na zreteli osobnosť žiaka a jeho individuálne potreby. Podporujeme u žiakov vzťah k poznaniu formou zážitkového učenia a hry. Rozvíjame ich kreativitu, komunikatívnosť, sebapoznávanie. Snažíme sa ich vzdelávať aj v oblasti ľudských práv. Pomáhame im zorientovať sa v sebe, v prírode a v spoločnosti získaním vedomosti a zručností potrebných pre život.

K tomuto cieľu dochádzame postupným vytváraním príjemného školského prostredia s využívaním najmodernejšej edukačnej techniky a pomocou špeciálnych edukačných metód a foriem práce.

V prípade ťažkostí pri osvojovaní si predpísaného učiva je možné žiakovi vypracovať individuálny
vzdelávací program z jedného alebo viacerých predmetov, podľa ktorého sa vzdeláva a postupuje do vyššieho ročníka.

Okrem výchovno - vzdelávacej činnosti pedagógovia pripravujú a zapájajú žiakov do športových, tanečných, výtvarných, speváckych či recitačných súťaží. Pripravujú so žiakmi kultúrno-spoločenské školské i mimoškolské aktivity a programy.

V jednotlivých triedach pracujú aj asistenti učiteľa, hlavne tam, kde si to vyžaduje výchova a vzdelávanie príslušného žiaka v závislosti od závažnosti jeho postihnutia.

Fyzioterapeut / rehabilitačný zamestnanec zabezpečuje podľa potreby žiakom špecifické cvičenia, ak si to vyžaduje výchova a vzdelávanie príslušného dieťaťa v závislosti od závažnosti jeho postihnutia, na základe odporučenia lekára a centra špeciálno-pedagogického poradenstva.