Navigácia

Školský rok 2016/2017

Keď je dieťa „iné“

Keď je dieťa „iné“

 

      Rodičia, učitelia aj vychovávatelia často hovoria o týchto deťoch, že sú „iné“. Príčiny sú rôzne.  Môže ísť o  Autizmus a iné pervazívne vývinové poruchy. Autizmus je špecifická duševná porucha. Prejavy porúch sú v jednotlivých prípadoch podobné,  no ich stupeň môže byť rôzny.

      Slovo AUTIZMUS  je pre mnoho ľudí neznáme, nepoznajú jeho definíciu, aj napriek tomu, že sa s týmto pojmom už stretli veľakrát v televízii, v časopisoch alebo v rozhovoroch. K tomu, čo je pre človeka neznáme, nepoznané si inštinktívne, prirodzene vybuduje odstup. A postačí len otvoriť dvere a nazrieť dovnútra,  zoznámiť sa s nepoznaným. Pri spoznávaní nepoznaného zrazu zistíme, že slovo autizmus, to nie je len strohá definícia, ktorú si prečítame. Autizmus predstavujú ľudia, živé bytosti, deti, ktoré žijú medzi nami a majú silnú túžbu žiť s nami. Ľudia s autizmom žijú v našom svete, ktorému nerozumejú, žijú vo svete, ktorý nechápu. Uzatváranie sa do vlastného sveta, v ktorom sa cítia v bezpečí je  preto prirodzené.  U detí pretrváva sociálna izolovanosť, nedokážu vytvoriť kontakt s ľuďmi. Problémom sa stáva hovorená reč, ktorá je nerozvinutá, respektíve žiadna. Dieťa nereaguje na slová, neskladá ich do viet, nevie vyjadriť verbálne svoje pocity, želania.  Neskôr síce môže začať rozprávať, vo väčšine prípadov však v jeho reči chýba spontánnosť.

      Bežná hra týchto detí je monotónna, stereotypná, bez fantázie. Opakujú sa rôzne činnosti, napríklad opakované ukladanie kociek, neustále točenie kolieska (rôznych predmetov) a iné. Deti často nereagujú na vlastné meno alebo pôsobia dojmom, že nepočujú. Ďalšie viditeľné príznaky, ktoré sa obyčajne objavujú v prvých rokoch života, je problémová komunikácia kombinovaná s niekedy “vyzývavým” správaním.

      Prejavy autizmu sú široké, čo do stupňa závažnosti. Všetci postihnutí majú triádu príznakov: sociálnu interakciu, sociálnu komunikáciu, imagináciu. Žiaci s autizmom potrebujú špeciálny typ starostlivosti a vzdelávania, vďaka ktorej sú schopní pochopiť a prispôsobiť sa do určitej miery "nášmu svetu", s možnosťou plnohodnotnejšieho života.  

      Hlavnými úlohami pri vzdelávaní žiakov s autizmom sú: nahradiť chýbajúce alebo poškodené funkcie u detí s autizmom, zvoliť pre žiaka správne metódy, učiť žiakov to, čo v živote budú potrebovať (čo budú vedieť aj využívať). Základnými metódami používanými pri práci s deťmi s autistickou poruchou sú vizualizácia, štrukturalizácia a individuálny prístup.

      Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie.  Dnešná doba ponúka veľké množstvo terapií, prístupov, ktoré oslovujú rodičov a odborníkov. Pri výbere metód treba zohľadňovať: dostupnosť vzdelávania, ako sú napríklad cena (cestovné, školné a iné), čas, záber (na celé spektrum prejavov, ktoré sa u dieťaťa vyskytujú alebo len na niektoré prejavy), nároky na odbornosť (do akej miery je potrebná špecifická príprava). Vzdelávanie žiakov s autizmom si vyžaduje vytvorenie špecifických podmienok, v ktorých sa uplatňujú štrukturalizované využívanie priestoru, času a činností žiakov.

      Spojená škola, Pod papierňou 2671 v Bardejove vzdeláva žiakov s autizmom a ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím už deviaty rok.V školskom roku 2016/2017 vzdelávanie prebieha v dvoch triedach a už tretí rok aj v špeciálnej materskej škole. Žiaci s autizmom sa vzdelávajú denne podľa individuálnych vzdelávacích programov, zostavených na základe školského vzdelávacieho programu pre žiakov s autizmom s mentálnym postihnutím.  Žiaci s autizmom s mentálnym postihnutím sa vzdelávajú metódami programu TEACCH. Pedagógovia v týchto triedach akceptujú zvláštnosti senzorického spracovávania informácií, ktoré je u väčšiny detí odlišné. Počas edukácie majú k dispozícii logopedickú starostlivosť, školskú knižnicu, počítačovú miestnosť, relaxačnú miestnosť, fyzioterapiu, detské ihrisko, dopravné ihrisko v priestoroch školy, žiaci majú možnosť navštevovať školský klub a stravovať sa v školskej jedálni. Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva, ktoré pracuje pri Spojenej škole poskytuje komplexné služby aj žiakom s autizmom a inými  pervazívnymi  vývinovými poruchami.

      Pri edukačnom procese je nevyhnutné spolupracovať s rodinou a poskytovať jej primerané množstvo informácií o stanovenej diagnóze a ďalších edukačných možnostiach. Pre pedagóga v autistickej triede je rodič partner,  s ktorým bude v ďalšom školskom živote tvoriť nerozlučný tím.

                                                                       Mgr.Viera Jurčišinová, Mgr. Lucia Kancianová

 

Novinky

Kontakt

  • Spojená škola
    Pod papierňou 2671
  • +421 054 472 21 82

Fotogaléria